O nas

Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju funkcjonuje od 12 grudnia 2001 roku i jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Przeznaczony jest dla 80 osób w podeszłym wieku, kobiet i mężczyzn, nie tylko kombatantów. Dyrektorem placówki jest Agnieszka Kiesz.

Dom to czteropiętrowy budynek, pozbawiony barier architektonicznych, wyposażony w windę osobową, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, system przyzywowy w pokojach mieszkalnych. Mieszkańcom oferujemy pokoje jedno, dwu oraz trzyosobowe wyposażone w łazienki i aneksy kuchenne. Na każdym piętrze znajduje się sala telewizyjna oraz pomieszczenie socjalne.

Mieszkańcy naszego Domu mają zapewnioną całodobową opiekę pielęgniarsko-opiekuńczą dostosowaną do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wykwalifikowany i ciągle doskonalący się personel naszej placówki przez szereg działań zapewnia mieszkańcom prywatność, intymność, a z drugiej strony proponuje bogate formy spędzania czasu wolnego. Wizyty lekarza rodzinnego mają miejsce w DPS dwa razy w tygodniu lub częściej w razie konieczności. Na konsultacje lekarzy specjalistów mieszkańcy są umawiani i dowożeni do poradni.

Posiłki przygotowywane są w oparciu o upodobania smakowe mieszkańców, uwzględniane są również indywidualne potrzeby dietetyczne według wskazań lekarza. Jeżeli mieszkaniec nie schodzi na stołówkę posiłki dostarczane są do pokoju. Wykorzystywana jest również mała kuchnia, gdzie mieszkańcy przygotowują swoje dania.

Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny pozwala rehabilitantom na stosowanie szerokiego zakresu zabiegów z kinezyterapii, fizykoterapii i hydroterapii. Dzięki temu objawy wielu chorób można złagodzić, szczególnie ważne jest to dla osób starszych.

W pracowniach terapii zajęciowej mieszkańcy niejednokrotnie rozwijają swoje zdolności artystyczne a także poprawiają zdolności manualne. Służy temu m.in. pracownia rękodzieła artystycznego, pracownia malarska, pracownia stolarsko-rzeźbiarska.

W sali muzykoterapii odbywają się seanse w wygodnych fotelach przy nastrojowej muzyce, w bibliotece można wypożyczyć ciekawą książkę i przeczytać codzienną prasę. Kapela i chór naszego Domu często bierze udział w różnego rodzaju przeglądach i występach artystycznych a przede wszystkim uświetniają swoimi występami nasze spotkania integracyjne. Wielu mieszkańców spędza czas na zajęciach świetlicowych: grze w szachy, warcaby oraz karty. Dużym zainteresowaniem cieszą się prace w ogrodzie DPS, gdzie głównie panie dbają o wyjątkowy wystrój i estetykę naszego otoczenia.

Ciekawą formę terapeutyczną stanowią organizowane często wycieczki, pielgrzymki, rajdy rowerowe, wyjazdy w rodzinne strony mieszkańców. Cyklicznie spotykamy się na imprezach integracyjnych takich jak np.: zabawy karnawałowe, andrzejki, majówki, „Powitanie lata”, „Jesień z rodziną”, gdzie wspólnie ze środowiskiem seniorów z Biłgoraja oraz mieszkańcami zaprzyjaźnionych domów nasi pensjonariusze spędzają czas przy muzyce i zabawie. Systematycznie bierzemy udział w wielu uroczystościach patriotyczno-religijnych na terenie miasta, powiatu i województwa.

Mieszkańcy mają możliwość realizacji swoich potrzeb duchowych, modlitwy oraz korzystają z posługi duszpasterskiej. Codziennie odprawiana jest msza św. w Kaplicy naszego Domu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej, różaniec, majówki.

Do Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju kierowane są osoby na podstawie decyzji ośrodków pomocy społecznej odpowiednich do miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o pobyt. Szerszych informacji udziela personel naszego Domu.

© 2016 PIKU s.c.

Please publish modules in offcanvas position.